Čo potrebujem pre rozbeh akvária?

Túto otázku si kladú všetci začínajúci akvaristi a keďže sa pravidelne stretávame s týmito otázkami, rozhodli sme sa napísať k tomu pár riadkov. Zábeh akvária je jedna z najdôležitejších a najkľúčovejších častí životného cyklu vášho akvária. Bez riadneho zabehnutia akvária, nebude vaše akváriu dobre fungovať, prejavia sa neskoršie problémy s riasami, úhynom živočíchov a pod. Tak čo sa tam teda deje?

Ako každé prostredie určená na život aj akvárium prechádza chemickým cyklom, ktorému v akvaristike hovoríme zábeh. Je to cyklus, ktorý nastáva v 90% prípadov len na začiatku po zriadení akvária. Keď si prinesiete domov akvárium, substrát, rastliny, korene, kamene tak s určitosťou môžete povedať, že sa tieto komponenty nikdy nestretli a po zriadení akvária nastáva "chemický boj". Substrát je plný živín, rastliny sú zvyknuté na pestovanie nad vodou, korene vysušené a kamene sú proste kamene :) Po napustení vody do akvária takmer okamžite nastane vyplavenie živín zo substrátu (hlavne tých naviac) do akvarijnej vody. Tu mi nedá poznamenať: nech robíte akékoľvek akvárium, na štart a zábeh pridajte pár rýchlo rastúcich rastlín, aby spotrebovali čo najviac vyplavených živín, neskôr ich môžete zo scape-u vybrať a darovať alebo zlikvidovať. Spustíte filter a už sa to mieša. Čiže sa do vody začne uvolňovať Amoniaky v podobe NH3 a NH4, ktorý sú pre väčšinu akvarijných živočíchov smrteľné! Preto nikdy nedávajte živočíchy skôr do akvária, ako sa dočítate ďalej! Stále sme v prvom dni, akvárium máme napustené pár minút, rastliny osadené a tak čo ďalej? Do akvarijnej vody je potrebné pridať baktérie, ale pozor v akváriu je chlórová voda a tá ich zabije. Takže sa najprv sa musíme zbaviť chlóru a to dosiahneme pridaním prípravku Seachem Prime ktorý z vody chemicky odstráni chlór, ťažké kovy sa vyzrážajú na povrchu. O vlastnostiach tohto prípravku si ešte napíšeme viac neskôr. Okrem iného napomáha rozpadu amoniaku na Nitrit - NO2. S kľudným svedomím môžete dávku presiahnuť aj 5-násobne. Ale iba 1. krát!!!

Zdroj:www.vaahsen.de 

Takže po tom čo sme pridali do vody Prime a zbavili ju chlóru (cca 10-60 min. po pridaní), môžeme prejsť k ďalšiemu kroku a to je pridanie nitrifikačných baktérii. Tieto malé, ale veľmi prospešné baktérie napomáhajú prerodu vášho akvária z totálne nehostinného prostredia pre živočíchy na veľmi príjemné prostredie, plné prospešných látok pre dobre fungujúci ekosystém. Jednoducho nitrifikačné baktérie zmenia NH4 na NH3 a následne na NO2 a nakoniec NO3, ktoré spotrebujú rastliny a NO3 je neškodné pre živočíchy. Existuje mnoho prípravkov, ktoré sú dostupné na trhu, avšak najlepšie výsledky sme dosiahli s prípravkom Seachem Stability. Ako aj názov napovedá, je tento prípravok potrebný pre stabilné fungovanie akvária a je plný nitrifikačných baktérii. Aj tu môžete prvú dávku presiahnuť a výrobca odporúča 5ml na 40l akvarijnej vody v čase zábehu.

Ďalej môžete nitrifikačné baktérie pridať aj do fltra a to s prípravkom od Japonskej spoločnosti ADA Bacter Ball 18ks balenie alebo si u nás viete objednať aj 1ks ADA Bacter Ball 1ks

Kedy teda si teda môžem kúpiť nejaké živočíchy?

Tento moment nastáva vtedy, keď klesne hladina NO2 na 0mg/l. Hodnota sa dá jednoducho zmerať pomocou testu a zo začiatku vám stačí aj takýto prúžkový test eSHa Aqua Quick Test 50 ks alebo pre dlhodobejšie testovanie s presnejšími hodnotami odporúčame test od Seachem Multitest NO3/NO2.

Nikdy nepridávajte živočíchov do akvária skôr ako bude hodnota NO2 rovná nule! Inak je vysoká šanca ich hromadného úhynu.

Pravidelné používanie Seachem Prime a Seachem Stability pri výmenách vody výrazne napomôže zábehu akvária a tým pádom aj zmene nehostinného prostredia na to príjemné pre vašich nových akvarijných živočíchov. Samozrejme odporúčame používanie týchto dvoch kondicionérov pravidelne aj po zábehu akvária ako prevecniu pred zariasením a pre stabilné a dlhodobé fungovanie akvária.

Nakoniec zhrnutie dávkovnia:

  Seachem Prime Seachem Stability
1. deň založenia 25ml na 200l 10ml na 80l
Počas zábehu 5ml na 200l 10ml na 80l
Bežné dávkovanie 5ml na 200l 5ml na 80l