Čo potrebujem pre rozbeh akvária?

Túto otázku si kladú všetci začínajúci akvaristi a keďže sa pravidelne stretávame s týmito otázkami, rozhodli sme sa napísať k tomu pár riadkov. Zábeh akvária je jedna z najdôležitejších a najkľúčovejších častí životného cyklu vášho akvária. Bez riadneho zabehnutia akvária, nebude vaše akváriu dobre fungovať, prejavia sa neskoršie problémy s riasami, úhynom živočíchov a pod. Tak čo sa tam teda deje?

Ako každé prostredie určená na život aj akvárium prechádza chemickým cyklom, ktorému v akvaristike hovoríme zábeh. Je to cyklus, ktorý nastáva v 90% prípadov len na začiatku po zriadení akvária. Keď si prinesiete domov akvárium, substrát, rastliny, korene, kamene tak s určitosťou môžete povedať, že sa tieto komponenty nikdy nestretli a po zriadení akvária nastáva "chemický boj". Substrát je plný živín, rastliny sú zvyknuté na pestovanie nad vodou, korene vysušené a kamene sú proste kamene :) Po napustení vody do akvária takmer okamžite nastane vyplavenie živín zo substrátu (hlavne tých naviac) do akvarijnej vody. Tu mi nedá poznamenať: nech robíte akékoľvek akvárium, na štart a zábeh pridajte pár rýchlo rastúcich rastlín, aby spotrebovali čo najviac vyplavených živín, neskôr ich môžete zo scape-u vybrať a darovať alebo zlikvidovať. Spustíte filter a už sa to mieša. Čiže sa do vody začne uvolňovať Amoniaky v podobe NH3 a NH4, ktorý sú pre väčšinu akvarijných živočíchov smrteľné! Preto nikdy nedávajte živočíchy skôr do akvária, ako sa dočítate ďalej! Stále sme v prvom dni, akvárium máme napustené pár minút, rastliny osadené a tak čo ďalej? Do akvarijnej vody je potrebné pridať baktérie, ale pozor v akváriu je chlórová voda a tá ich zabije. Takže sa najprv sa musíme zbaviť chlóru a to dosiahneme pridaním prípravku Seachem Prime ktorý z vody chemicky odstráni chlór, ťažké kovy sa vyzrážajú na povrchu. O vlastnostiach tohto prípravku si ešte napíšeme viac neskôr. Okrem iného napomáha rozpadu amoniaku na Nitrit - NO2. S kľudným svedomím môžete dávku presiahnuť aj 5-násobne. Ale iba 1. krát!!!

Zdroj:www.vaahsen.de 

Takže po tom čo sme pridali do vody Prime a zbavili ju chlóru (cca 10-60 min. po pridaní), môžeme prejsť k ďalšiemu kroku a to je pridanie nitrifikačných baktérii. Tieto malé, ale veľmi prospešné baktérie napomáhajú prerodu vášho akvária z totálne nehostinného prostredia pre živočíchy na veľmi príjemné prostredie, plné prospešných látok pre dobre fungujúci ekosystém. Jednoducho nitrifikačné baktérie zmenia NH4 na NH3 a následne na NO2 a nakoniec NO3, ktoré spotrebujú rastliny a NO3 je neškodné pre živočíchy. Existuje mnoho prípravkov, ktoré sú dostupné na trhu, avšak najlepšie výsledky sme dosiahli s prípravkom Seachem Stability. Ako aj názov napovedá, je tento prípravok potrebný pre stabilné fungovanie akvária a je plný nitrifikačných baktérii. Aj tu môžete prvú dávku presiahnuť a výrobca odporúča 5ml na 40l akvarijnej vody v čase zábehu.

Ďalej môžete nitrifikačné baktérie pridať aj do fltra a to s prípravkom od Japonskej spoločnosti ADA Bacter Ball 18ks balenie alebo si u nás viete objednať aj 1ks ADA Bacter Ball 1ks

Kedy teda si teda môžem kúpiť nejaké živočíchy?

Tento moment nastáva vtedy, keď klesne hladina NO2 na 0mg/l. Hodnota sa dá jednoducho zmerať pomocou testu a zo začiatku vám stačí aj takýto prúžkový test eSHa Aqua Quick Test 50 ks alebo pre dlhodobejšie testovanie s presnejšími hodnotami odporúčame test od Seachem Multitest NO3/NO2.

Nikdy nepridávajte živočíchov do akvária skôr ako bude hodnota NO2 rovná nule! Inak je vysoká šanca ich hromadného úhynu.

Pravidelné používanie Seachem Prime a Seachem Stability pri výmenách vody výrazne napomôže zábehu akvária a tým pádom aj zmene nehostinného prostredia na to príjemné pre vašich nových akvarijných živočíchov. Samozrejme odporúčame používanie týchto dvoch kondicionérov pravidelne aj po zábehu akvária ako prevecniu pred zariasením a pre stabilné a dlhodobé fungovanie akvária.

Nakoniec zhrnutie dávkovnia:

  Seachem Prime Seachem Stability
1. deň založenia 25ml na 200l 10ml na 80l
Počas zábehu 5ml na 200l 10ml na 80l
Bežné dávkovanie 5ml na 200l 5ml na 80l

 

 

Prevádzkovateľ tohto webu Pond s.r.o., ako správca osobných údajov, spracováva na tomto webe súbory cookies pre zlepšovanie prostredia webových stránok, pre analytické účely a pre cielenú reklamu. Ďalším prechádzaním tohto webu vyjadrujete súhlas s ich používaním.