Ako sa zbaviť čiernej štetinkovej riasy BBA - Black Beard Algae

4 minúty čítania

Toto je obrázok čiernych bradových rias na rastlinách v sladkovodnom akváriu

 

Termín Black Beard Algae (BBA) inak čierna štetinková riasa - označuje riasy z rodu Audouinella, ktorým sa označuje mnoho poddruhov. Druhy Audouinella sa vyskytujú v morskej aj sladkej vode. Tieto riasy vyzerajú ako krátke červenkasté alebo čierne chumáče vlasov. Rastú v malých zväzkoch a najprv sa javia ako malé chlpaté čierne bodky, malé ako hrot pera. Často sa nachádzajú na okrajoch starších listov rastlín alebo na pevných plochách alebo výstupe z filtrov. Niektoré druhy môžu dorásť do dĺžky viac ako centimetra.

Prečo sa BBA mimoriadne ľahko prichytáva na okraje listov rastlín?

Zatiaľ čo rastliny navonok vyzerajú nehybne, vnútri rastliny prebieha komplexná biochémia, pretože rastlina vytvára sacharidy, cukry a iné metabolity z fotosyntézy. Rastliny sú organizmy a vodné rastliny vylučujú časť nadbytočných metabolitov priamo cez povrchy listov a okraje. Riasy sa živia týmito odpadovými organickými látkami. Keď sú rastliny v strese, napríklad pri adaptácii na nové prostredie, ktoré si vyžaduje značné množstvo preprogramovania bielkovín a enzýmov, zvyšuje sa vylučovanie odpadových bielkovín a metabolitov. Rastlina sa stáva obzvlášť zraniteľnou voči riasam. Na druhej strane, keď sú rastliny zdravé, vytvárajú obranné antimikrobiálne chemikálie a enzýmy na odvrátenie patogénov a rias. 

Stresované/nezdravé rastliny sú teda magnetmi na riasy, zatiaľ čo zdravé rastliny sú voči riasam veľmi odolné. Staršie listy prepúšťajú viac organických látok a rastliny menej bránia staršie listy, pretože sú menej cenné. To je dôvod, prečo vo väčšine nádrží vidíte riasy prichytávať sa len na niektorých rastlinách, ale nie na iných, a najčastejšie najskôr na starších listoch. Stres rastlín môže byť spôsobený mnohými faktormi. Nedávno presadené rastliny majú tendenciu čeliť určitému adaptačnému stresu, keď sa prispôsobujú novému prostrediu. Nedostatočná hladina CO2 alebo živín môže tiež spôsobiť zlý rast. Časté premiestňovanie rastlín a veľké zmeny v prostredí nádrže sú činnosti, ktoré môžu spôsobiť stres rastlín, keď sa snažia dobehnúť zmeny prostredia.

V nádrži, kde je na rastlinách veľa starých kaziacich sa starých listov, je prostredie priaznivé najmä pre riasy. V nádrži, kde je dominantná rastlinná hmota a rastliny mohutne rastú s čerstvými novými listami, riasy len ťažko prežijú. Pestovanie rastlín teda zohrávaja veľkú úlohu pri boji s riasami. Odstraňovanie starých listov, aby sa vytvoril priestor pre nové resp. prestrihávanie a znovu sadenie (nájdete v inom článku), a opätovná výsadba zdravých vrcholov/vyhadzovanie starých skazených spodkov sú úlohy, ktoré by sa mali vykonávať pravidelne, aby sa maximalizoval rast nových čerstvých listov.

Tento prístup omladzovania rastu, aby sa zabránilo riasam, sa nevzťahuje len na BBA, ale je to univerzálny koncept, ktorý možno použiť na zvládnutie všetkých rias. 

Čo spôsobilo BBA/čierne bradové riasy v akváriu? Ak je BBA pripojený k rastlinám, je to pravdepodobne spôsobené stresom vyvolaným kolísajúcimi hladinami CO2. Ak sú BBA prichytené na pevnú pôdu, je to pravdepodobne kvôli vysokej úrovni organického odpadu v vysadenej nádrži.


Čierne štetinkové riasy

Vysoké úrovne organického odpadu a detritu v rastlinnej nádrži povzbudzujú BBA k rastu. Ak sa nachádzajú prichytené k rastlinám, je to najčastejšie spôsobené stresom vyvolaným kolísajúcimi hladinami CO2. V nádržiach, kde sú rastliny zdravé, ale kde je v prostredí nádrží vysoká úroveň organického odpadu, sa BBA namiesto toho nachádza na pevnom povrchu. 

Ak sa nachádza na tvrdom teréne alebo dreve, takmer vždy sa nachádza v oblastiach s rýchlym prúdením v ceste CO2. Často je to kvôli akvaristom posadnutým príliš silným prúdením. Bežne sa vyskytuje na výstupoch z filtrov a na difúzoroch CO2 - ktoré sú často umiestnené v ceste vysokého prietoku. V takýchto nádržiach má veľký vplyv pomalé znižovanie toku alebo jeho presmerovanie na rovnomernejšie rozloženie toku z filtra.

BBA riase sa nedarí v nádržiach kde je hladina CO2 dlhodobo príliš nízka (low tech akvária) alebo vyššia (high tech akvária). Taktiež prílišne kolísajúce hodnoty CO2 sú spúšťačom rastu rias.

Čierna štetinková riasa má malú súvislosť s hladinami živín alebo svetelným spektrom. Zraniteľné sú na ňu obe nádrže s veľmi chudobným hnojením a aj bohatým vodným stĺpcom na živiny. Má veľmi silnú koreláciu s úrovňou organického odpadu, pestovaním rastlín a kolísaním CO2.

SAE (mrena siamská) sú ryby, ktoré si túto riasu vyberajú, ale pozor, nesmú mať inú chutnejšiu alternatívu. Málokedy sú však efektívnym riešením a skôr sú dôležité ako prevencia.

Niektoré ryby, ako je americký flagfish, mollies a SAE (siamsky požierač rias), si ho zbierajú, keď neexistujú žiadne chutné alternatívy. Málokedy sú však adekvátne riešenia. Hlavné príčiny BBA alebo čiernych rias súvisia s úrovňou organického odpadu, pestovaním rastlín a kolísaním CO2.

Čo spôsobuje čierne štetinkové riasy v rastlinných nádržiach?

 • Kolísavé hladiny CO2 v nádrži.
 • Veľké množstvo organického odpadu/špinavá nádrž.
 • Stresované rastliny/staré listy.
 • Nestability, ktoré vedú k stresu rastlín; zlá kvalita vody, hrubé používanie biocídov atď
 • Nadmerné prúdenie so silným tokom (sledujte, či sa BBA nerastie v oblastiach, ktoré sú priamo v ceste prúdenia), najmä na pomaly rastúcich rastlinách/machoch/hardscape.

 

Ako sa zbaviť čiernych rias?

 • Lokálna dávka  APT Fix  priamo na BBA zaberá okamžite, aby ste zabránili šíreniu. Je vysoko účinný prípravok proti BBA. 
 • Lokálne dávkovanie Seachem Excel tiež pomôže vďaka obsahu potravinárskeho stabilizátora, ktorý zabíja riasu.
 • Prerezávanie a opätovná výsadba zdravých vrcholov , odrežte (odstrihnite) a zlikvidujte starú časť rastliny.
 • Nájdite spôsoby, ako optimalizovať silný prietok. V mnohých nádržiach môže samotné spomalenie prietoku zabrániť spusteniu BBA.
 • Nájdite spôsoby, ako stabilizovať hladiny CO2. Všeobecne povedané, vyššie dávky dodávaného CO2 vytvárajú stabilnejšie hladiny CO2, preto sa vo všeobecnosti odporúča zvýšiť hladinu CO2.
 • Pravidelne odsávanie povrchu substrátu (pozri nižšie), aby ste znížili množstvo organických nečistôt – má na to veľký vplyv.

 

Tento článok vyšiel na stránkach https://www.2hraquarist.com/ a bol preložený do slovenského jazyka