Výmena vody - koľko?

4 minúty čítania

Výmena vody - koľko?

 

Pravidelná výmena vody je veľmi prospešná a hlavne dôležitá. Udržuje riasy na uzde odstránením organického odpadu, z ktorého väčšinu nemožno zmerať pomocou testovacích súprav pre aquascaperov. A sladká voda viaže nahromadené minerály a doplnky, ktoré sa pridávajú do vodného stĺpca. Pre rýchlo rastúcu nádrž so živou rybou populáciou odporúčame na týždennú výmenu vody. Pri pomaly rastúcej nádrži s veľmi malým počtom živočíchov si vystačíme s výmenou vody raz za 2-4 týždne. 

Ale koľko vody by som mal vymeniť?

Toto je dobrá otázka a prechádzame úvahami.

50%-100% výmena vody

Nezatracujte a čítajte ďalej :) Ak máte perfektné parametre vody z vodovodu, pravidelná výmena 100% vody v nádrži je v poriadku. Mnoho chovateľov rýb to robí denne, pretože mladé ryby vo veľkom kŕmia, aby urýchlili rast. V takýchto zariadeniach je potrebná úplná výmena vody len na udržanie kvality vody.

Vo všeobecnosti je 100% výmena vody v poriadku, ak vaša voda z vodovodu:

  • Je veľmi blízko vode v nádrži, pokiaľ ide o tvrdosť a teplotu vody
  • Neobsahuje amoniak ani ťažké kovy
  • Nie je nasýtená oxidom uhličitým

Väčšina baktérií v zrelej nádrži sa nachádza v substráte a filtri, takže ich strata malého množstva pri veľkej výmene vody je zanedbateľná.

Veľké výmeny vody majú mnoho výhod. Veľké výmeny vody sú skvelé pri odstraňovaní rozpusteného organického odpadu a dektritu. Odstraňuje tiež spóry rias a umožňuje nám znovu vyvážiť parametre vody, ktoré sa mohli počas týždňa výrazne zmeniť. Výhoda odstránenia organického odpadu ďaleko vyvažuje malé výkyvy spôsobené veľkou výmenou vody.

Citlivé živočíchy môžu byť stresované rušivými vplyvmi častých veľkých výmen vody, napríklad neresiace sa ryby alebo krevety. Toto je určite faktor, ktorý je potrebné zvážiť, ale súvisí to skôr s vypúšťaním nádrže a nie so zmenou vody ako takej.

Pamätajte však, že pokiaľ si nie ste istí, že vaša voda z vodovodu obsahuje nulový alebo veľmi malý obsah chlóru a chlóramínov, vždy používajte dechlorátor / kondicionér vody. 

Dennis wong vysadený tank

Toto akvárium v ​​galérii 2h Aquarist má 50-70% výmenu vody každý týždeň bez problémov. 

30 %

Nádrž v hornej časti stránky zobrazuje bežný scenár, kde aquascaperi používajú kameň Seiryu kvôli jeho atraktívnej štruktúre. Seiryu je však forma vápenca a zvyšuje KH (uhličitanovú tvrdosť). Nádrž zobrazená vyššie je klasická nádrž na tvrdú vodu (4-7 dKH) kvôli množstvu použitého Seiryu (a CO2). V tomto prípade je pri neutrálnej vode z vodovodu (0 dKH) lepšie obmedziť výmenu vody na ~ 30 %, aby sa predišlo veľkému kolísaniu tvrdosti vody pri každej výmene vody. Na Slovensku je toto bežný štandard.

Využime iný scenár, novú nádrž so substrátom na mieste s mierne tvrdou vodou, povedzme 4dKH. Substrát automaticky zmäkčuje vodu. Ak má vaša voda z vodovodu 4 dKH, substrát v akváriu ju môže znížiť na 1 dKH alebo menej v priebehu niekoľkých dní, najmä ak je substrát substrát nový.

Pri rozdiele 4 dKH medzi vodou z vodovodu a vodou v nádrži by 100% výmena vody zvýšila KH o niekoľko stupňov. V závislosti od citlivosti živočíchov a rastlín to môže predstavovať problém. V takýchto prípadoch je lepšie obmedziť výmenu vody na približne 30 %.

Napokon, niektoré živočíchy, ako napríklad nižšie, sú citlivejšie na parametre a poruchy vody. Ak chováte citlivejšie živočíchy, má zmysel obmedziť výmenu vody na 40 % alebo menej. Vo všeobecnosti platí, že 30% je ideálny bod, ktorý funguje dobre pre väčšinu tankov - akvárii.

 

červená ceruzka ryby vysadené nádrž

 

10 % – 20 %

Pre niektorých ľudí s problematickejšou vodou z vodovodu môžu veľké zmeny vody niekedy predstavovať problémy. Napríklad niektoré zdroje vody z vodovodu obsahujú ťažké kovy. Vo vyzretých nádržiach rastliny a substrát absorbujú ťažké kovy z vodného stĺpca. Veľká zmena vody v takýchto scenároch môže zvýšiť koncentráciu ťažkých kovov dostatočne vysoko na to, aby ovplyvnila citlivé ryby, slimáky ale aj krevety.

V niektorých prípadoch môže voda z vodovodu obsahovať aj čpavok – to spolu s vysokým pH môže vyvolať toxicitu čpavku. V vyzretých nádržiach rastliny absorbujú amoniak a stabilizujú prostredie. Ak je vaša voda z vodovodu naozaj nekvalitná, menšie výmeny vody môžu v skutočnosti priniesť lepšie výsledky. V takýchto prípadoch skúste 10% až 20% výmenu vody, ale naďalej využívajte túto príležitosť na vysávanie nečistôt zo substrátu, čo nazývame Výmena vody . 

Tento konzervatívnejší prístup je vhodný aj pre ľudí, ktorí chovajú veľmi chúlostivé živočíchy, ako sú náročnejšie druhy kreviet Cardina.

caridina krevety vysadené nádrž

V súhrne

Ak nemáte podrobné informácie o vode z vodovodu, uvedomte si, že parametre vody výrazne ovplyvňujú zdravie rastlín a živočíchov – oplatí sa investovať a zistiť si o vašej vode viac. 30% je dobrá všeobecná úroveň výmeny vody 1x za týždeň. 

Ak poznáte svoju vodu z vodovodu a zodpovedá vášmu výberu nádrže a rastlín, využite možnosť pravidelnej výmeny 50 % alebo viac. 

Ak máte dôvod domnievať sa, že vaša voda z vodovodu nie je ideálna, alebo nie je konzistentná, môžete obmedziť výmenu vody na 10 % – 20 %, ale ideálne bude, ak svoju nádrž "neprerybníte".

Klikni sem a prečítajte si o tom, ako robíme zmeny vody my.

Zamierte sem a prečítajte si o tom, ako dlhodobo udržiavať akváriové substráty

 

 

Tento článok vyšiel na stránkach https://www.2hraquarist.com/ a bol preložený do slovenského jazyka