ADA - Ako používať nové kvapalné hnojivá

http://www.adana.co.jp/en/contents/products/na_liquid/new_liquid/img/banner03.jpg

ADA vydala novú sériu kvapalných hnojív, ktoré plnohodnotne nahradia starší typ hnojív STEP 1, 2, 3. Pôvodná rada hnojív bola založená na základe času od kedy ste akvárium založi také hnojivo ste používali.

Krátko k staršej rade hnojív

Staršia rada hnojív sa používala veľmi jednoducho. Obsah stopových prvkov a vápnika sa líši na základe jednotlivých stavov rastlín v ich životnom cykle. Všetko záviselo od času kedy ste akváriu založili, čiže:

STEP 1 - použitie iba prvé 3 mesiace od založenia

STEP 2 - použitie od 3 mesiaca do 1 roka

STEP 3 - použitie po 1 roku a neskôr

Vo všetkých troch cykloch ADA odporúča pridávať aj BRIGHTY K pre doplnenie draslíka. Draslík napomáha fotosyntéze listov rastlín, čo ma za následok ich vyfarbenie a celkový vzhľad.

Koncepcia tekutých hnojív v rastlinných (prírodných) akváriách

http://www.adana.co.jp/en/contents/products/na_liquid/new_liquid/img/banner01.jpg

Pestovanie krásnych a zdravých rastlín je neodmysliteľnou súčasťou prírodných akvárii. V prvom rade treba brať ohľad na niekoľko faktorov, ako je zásobný substrát, svetlo, hnojenie a primeraný prísun CO2. Zásobný substrát napr. POWER SAND umiestnite v akváriu pod substrát alebo piesok. Niektoré rastliny dokážu potom rásť aj v samotnom piesku bez potreby ďalšieho substrátu. POWER SAND obsahuje bohaté organické a anorganické živiny pre rast vodných rastlín.

Po zakorenení vodných rastlín začínajú rastliny prímať živiny nielen zo substrátu ale aj z vody cez listy. Keďže substrát nie vždy dodá rastlinám dostatočné množstvo výživných látok pre ich rast a krásne sfarbenie, je potreba dodať rastlinám živiny aj z vody. Zatiaľ čo dusík a fosfát sa dodávajú hlavne zo substrátu vyrobeného z Power Sand a Aqua Soil, draslík a stopové prvky (minerály), ktoré majú tendenciu nedostatku v nádrži, sa dodávajú pomocou kvapalných hnojív do akvária. Keď sa dodávka dusíka znižuje v dôsledku starnutia substrátu alebo ak sú potrebné stopové prvky (najmä železo), pretože vodné rastliny ich rýchlo vyčerpajú, tieto živiny sú doplnené kvapalnými hnojivami bohatými na dusík a železo. Použitie kvapalných hnojív v celom životnom cykle odporúčame v každom prípade pre vytvorenie krásneho scape-u.

Výber kvapalných hnojív dodávajúcich draslík založený na kvalite vody

Dusík (N), fosfor (P) a draslík (K) sú potrebné v pomerne veľkom množstve v porovnaní s ďalšími živinami, ktoré sú životne dôležité pre vodné rastliny. Tiež majú významný vplyv na rast rastlín. Medzi týmito tromi živinami je dusík a fosfor zriedka nedostatočne dodávaný v prírodnom akváriu, pretože sú dodávané zo substrátu z Power Sand a Aqua Soil a tiež z výkalov z rýb a nespotrebovaným krmivom. Tieto živiny sú skôr v prebytku a vedú k vzniku rias v nádrži. Tretia najdôležitejšia živina draslík (K) je zvyčajne v chronickom nedostatku v akváriu. Nedostatok draslíka je možné pokryť aplikáciou prípravku Brighty K, ktorý dodáva draslík a napomáha dobrému rastu rastlín. Príjem draslíka tiež pomáha predchádzať rastu rias podporovaním príjmu dusíka a fosfátu rastlinami.

Avšak Brighty K je alkalické hnojivo, pričom pH a karbónová tvrdosť (KH) akvarijnej vody stúpa hneď po aplikácii tohto produktu. Niektoré vodné rastliny (napr. rastliny kmeňových stromov z Južnej Ameriky) nemusia dobre rásť vo vode s vysokým pH a úrovňou KH, čo spôsobilo pridanie Brighty K. V niektorých oblastiach / regiónoch je tiež voda z vodovodu alkalická a nevhodná na použitie Brighty K. Ako riešenie tohto problému bolo vyvinuté Green Brighty Neutral K. Ako naznačuje jeho názov, toto hnojivo je neutrálne a nezvýši hladinu pH a KH v akváriu po aplikácii.

Medzitým Green Brighty K má ďalšiu vlastnosť zvyšovania pufrovacej kapacity vody a zabraňuje poklesu pH akváriovej vody. Niektoré vodné rastliny, ako je Hemianthus micranthemoides, nevyrastie dobre, ak je úroveň pH / KH príliš nízka. Brighty K je vhodnejší ako Brighty Neutral K, keď je nízka úroveň KH vody z vodovodu. Zvoľte Brighty K alebo Neutral K v závislosti od kvality vody z vodovodu a druhov vodných rastlín. Berte na vedomie, že nový Brightly K je vyrobený z rôznych kompozícií a už nemá účinok odstraňovania reziduálneho chlóru, aj keď je názov rovnaký ako predchádzajúci výrobok.

Význam dusíka pre rast rastlín

Dusík je najžiadanejšou živinou medzi všetkými živinami, ktoré sú nevyhnutné pre rast rastlín. V skutočnosti sa rýchlosť rastu rastlín a farba listov veľmi líšia v závislosti od množstva dodávaného dusíka. V prírodnom akváriu je dusík dodávaný z Power Sand, Aqua Soil a trusu rýb a je zriedka nedostatočný v rozsahu, v akom dochádza k zlému rastu rastlín počas počiatočného zriadenia akvária. Napriek tomu dodanie dodatočného množstva dusíka počas takéhoto obdobia môže zvýšiť rast rastlín. Na druhej strane, v akváriu starších ako jeden rok alebo s extrémne nižším počtom rýb na množstvo rastlín, sa rastliny niekedy prejavujú príznakmi, ako je zlý rast a vyblednutá farba listov.

Na rozdiel od konvenčných typov Green Brighty Special LIGHTS and SHADE, ktoré môžu byť príčinou rias kvôli obsahu fosfátov, nový Green Brighty Nitrogen, ktorý obsahuje iba dusíkatú zlúčeninu vo forme ľahko vstrebateľnej vodnými rastlinami, nespôsobuje, že riasy sú tak dlhé Ako sa aplikuje v príslušnej dávke.

Okrem bežného použitia aplikácie priamo do vody akvária môžete Green Brighty Nitrogen nastriekať aj priamo na povrch substrátu, aby sa pri zriaďovaní akvária dostal do Aqua Soil a ďalších substrátov. Hoci tento prístup je dostupný iba pre substrát pôdneho typu, ktorý môže zachovať postrekovaný dusík, môže drasticky zvýšiť rast mnohých vodných rastlín vrátane rastlín v popredí, ktoré sú citlivé na obsah dusíka obsiahnutý v substráte, ako je napríklad Glossostigma. Štandardné množstvo postreku Green Brighty Nitrogen je 50 ml pre substrát 30 × 30 cm. Po postreku nechajte pôsobiť asi 15-30 minút, aby mohol prípravok dostatočne preniknúť do substrátu.

Dodávanie fosfátov do akvária je dojitý meč

Zo všetkých živín vodné rastliny zvyčajne väčšinou reagujú na fosfáty. Avšak fosfáty môžu viesť k vývinu rias, akonáhle je ich dodávate dokonca len o niečo viac ako množstvo potrebné pre rastliny. Preto sú všetky zostavy novej série Green Brighty bez fosfátov. Prírodné akvárium si dodáva fosfát z Power Sand v podklade tak, aby sa veľa neuvoľnilo do vody. Našťastie Aqua Soil pohlcuje fosfát kvôli svojim vlastnostiam substrátu a väčšina fosfátov sa uchováva v substráte. Akonáhle je povrch substrátu pokrytý vodnými rastlinami, fosfát vylúhovaný zo substrátovej pôdy bude rastlinami rýchlo prevzatý a fosfát vo vode bude vždy vyčerpaný. Tým, že sa zachová tento stav, aj keď sa vylúči fosfát z výkalov z rýb alebo nespotrebovaného rybieho krmiva, vodné rastliny ich okamžite prevezmú cez listy, čo zabráni rastu rias. V prípade, že prekvitajú riasy, je to spôsobené nadmerným množstvom fosfátov v dôsledku nadmerného množstva rýb alebo potravy pre ryby, riešením môže byť aplikácia nového kondicionéru Aqua Conditioner Clear Water (čoskoro v ponuke). Clear Water absorbuje fosfát a inhibuje rast rias. Udržiavanie čo najnižšej úrovne fosfátov je kľúčom k zachovaniu krásneho vysadeného akvária.

Význam dennej aplikácie tekutých hnojív

ADA kvapalné hnojivá sa v používajú v prírodnom akváriu denne. Odporúčaná kombinácia nových kvapalných hnojív pre každodenné použitie vo fáze rastu rastlín je: 1) jedna z Green Brighty K alebo Green Brighty Neutral K, ktorá dodáva draslík; A 2) Green Brighty Mineral dodávajúce stopové prvky (pre akváriá, ktoré majú štandardný substrát pomocou Power Sand a Aqua Soil). Green Brighty Mineral je ekvivalentný Green Brighty STEP 1 v predchádzajúcej sérii obsahujúcej vyváženú zmes stopových prvkov nevyhnutných pre zdravý rast rastlín, ako sú železo (Fe), síra (S) a mangán (Mn) (koncentrácia je iná ako Green Brighty STEP 1).

Dôležitým bodom doplnenia stopových prvkov je vždy dodávať stopové prvky vyžadované vodnými rastlinami aj pri veľmi nízkej koncentrácii. Stopové prvky dodávané do akvarijnej vody sú rýchlo prevzaté cez povrch listov rastlín. Ak sa však naraz dodáva množstvo stopových prvkov, sú zvyčajne viazané na iné látky alebo absorbované filtračným médiom a prípadne odpadom. Preto je efektívne dodávať primerané množstvo stopových prvkov každý deň.

Keď sa vodným rastlinám darí v akváriu, po dvoch až troch mesiacoch od počiatočného usporiadania, pridajte Green Brighty Iron do vyššie uvedených kombinácií, aby ste dodali železo, ktoré je vysoko požadované vodnými rastlinami pre dobrý rast rastlín a zlepšenú farbu listov (najmä pre červené stonkové rastliny). Vezmite prosím na vedomie, že Green Brighty Iron je špeciálne určený na doplnenie železa. To môže priniesť lepšiu účinnosť, ak sa aplikuje spolu s Green Brighty Mineral. Pre akvárium, ktoré je šesť mesiacov alebo rok staré s menším obsahom dusíka v substráte, odporúča sa používať Green Brighty Nitrogen okrem iných hnojív na udržanie zdravého rastu rastlín po dlhú dobu.

Ďalšie príklady použitia nových tekutých hnojív zo série Green Brighty

V období od zriadenia akvária do troch mesiacov je odporúčané pridávať Green Brighty Neutral K a Green Brighty Mineral denne.

GREEN BRIGHTY NEUTRAL KK & GREEN BRIGHTTY MINERAL

V období od 2-3 mesiaca a neskôr je odporúčané pridávať Green Brighty Neutral K, Green Brighty Mineral a Green Brighty Iron denne.

GREEN BRIGHTTY NEUTRAL K & GREEN BRIGHTTY MINERÁLNY & ZELENÝ BRIESTOVÝ ŽEJER

Podpora rastu rastlín po zostrihu

Stonkové rastliny zväčša spomalia svoj rast po zostihu akvária. V takom prípade pridajte väčšiu dávku Green Brighty Mineral spolu s Green Brighty Nitrogen okrem základnej zostavy hnojív pre denné hnojenie.

グ リ ー ン ブ ラ イ テ ィ · ミ ネ ラ ル & グ リ ー ン ブ ラ イ テ ィ · ニ ト ロ

Vyfarbenie červených stonkových rastlín

Dodávanie železa a dusíka je účinné na podporu syntézy pigmentov červených stonkových rastlín. Aplikujte preto Green Brighty Iron a Green Brighty Nitrogen okrem základnej sady hnojív. Týmto dosiahnete živšie a bohatšie vyfarbenie červených rastlín a celkovo zlepšenie koreňového systému a pevnosti rastlín.

グ リ ー ン ブ ラ イ テ ィ · ア イ ア ン & グ リ ー ン ブ ラ イ テ ィ · ニ ト ロ

Podpora rastu slnečných rastlín, ktoré majú viac žiarivých slnečných listov

Aplikujte Green Brighty Neutral K a Green Brighty Nitrogen čím dodáte rastlinám viac potrebného dusíka a draslíka. Takáto podpora je vhodná pre lepší rast a farbu listov slnečných rastlín. Dvojnásobná alebo trojnásobná dávka závisí od vzrastu rastlín.

グ リ ー ン ブ ラ イ テ ィ · ニ ュ ー ト ラ ル K & グ リ ー ン ブ ラ イ テ ィ · ニ ト ロ

V ďalšom článku sa môžete tešiť na predstavenie novej rady aqua kondicionérov na úpravu vody.

 

Voľne preložené z: http://www.adana.co.jp/en/aquajournal/archives/872 a http://www.adana.co.jp/en/contents/products/na_liquid/new_liquid/index.html

Zdroj a autorské práva článku / fotografií - Aqua Design Amano - ADA