Moja stonková rastlina stráca spodné listy, čo sa deje?

 

3 minúty čítania

Moja stonková rastlina stráca spodné listy, čo sa deje?

Občas dostaneme správu: "Čo som urobil zle?"  s obrázkom rastliny, ktorá vyzerá ako tá vyššie (ker Lobelia cardinalis po 4 mesiacoch)

V skutočnosti sa nič nedeje.

Akvarijné rastliny na rozdiel od niektorých suchozemských rastlín nie sú trvalky. Sú to skôr bylinky, ktoré si vyžadujú pravidelné opätovné rozmnožovanie. Pre vodné rastliny to znamená pravidelné prestrihávanie a opätovné vysádzanie zdravých vrcholkov.

Ako zasadiť akváriovú rastlinuHore: strihanie a opätovná výsadba zdravých vrcholkov je potrebná pre všetky akvarijné rastliny, najmä stonkové rastliny. 

5 krokov:

1. Odstrihnite vrchné 8-10cm zdravé topy.
2. Vytiahnite a zlikvidujte všetky staré stonky a korene.
3. Obohaťte substrát.
4. Zasaďte zdravé vršky.
5. Voda: Vymeňte vodu, aby ste odstránili rozvírený dektrit.

Vo vyššie uvedených 5 krokoch sa často zanedbáva krok 3. Vyčerpaný substrát má za následok časom tenšie a slabšie rastliny. Substrát môžete obohatiť primiešaním nového substrátu alebo použiť niečo ako APT Jazz  alebo Tropica tablety.

Tu je dôležité vedieť, že samotné pridávanie železa alebo stopových minerálov nie je dlhodobo užitočné a účinné. Prvok, ktorý sa časom prirodzene vyčerpáva a ktorý má najväčší vplyv, je dusík. Dusičnany nezostávajú prirodzene viazané v substráte (sú rozpustné vo vode a rýchlo sa dostávajú do vody, čím sa substrát vyčerpáva). Preto je kľúčové používať koreňové hnojivo, ktoré zadržiava dusík v substráte.

Krok 5 je tiež často zanedbávaný, čo spôsobuje veľa problémov s riasami. Po presadení sa vždy uistite, že ste odčerpali plávajúce nečistoty. Voda v nádrži by mala byť krištáľovo čistá po správnej výmene vody.

Lobelia cardinalisVďaka pravidelne obohacovanému substrátu a pravidelnému presádzaniu si môžete udržať Lobelia cardinalis ako kyticu vyššie „navždy“. Pre nižšiu údržbu sú dobrými možnosťami odnože (vs stonkové rastliny), ako je Trident (nižšie).

Trojzubcové akvárium Java FernStaré listy je možné jednoducho orezať a zlikvidovať. Nie je potrebné pravidelne strihať a presádzať. Microsoriá sa zazhustia až po mnohých mesiacoch a následne by bolo potrebné ker preriediť, ale nevyžaduje si rez a presádzanie rovnakým spôsobom ako stonkové rastliny.

Chcete povedať, že vodné rastliny nie sú ako stromy?
Vodné rastliny sú skôr bylinky, ktorých prirodzený životný cyklus zahŕňa prirodzené poškodzovanie spodných stoniek a koreňov.

Môžem len presadiť vrch...bez koreňov?
Nové korienky vyklíčia rýchlo a prirodzene.

Kedy by som mal strihať a presadiť?
Vždy strihajte a znovu zasaďte skôr, ako sa špičky dostanú na hladinu vody. Kedykoľvek sa spodné zatienené stonky začnú zhoršovať, je čas na opätovnú výsadbu.

Ale vidím, ako ľudia len strihajú, namiesto toho, aby strihali a presádzali?
Keď sú spodné stonky zdravé, môžete zastrihnúť raz, dvakrát, dokonca aj trikrát. Ale po 3 úpravách je vo všeobecnosti čas na opätovnú výsadbu, a to aj v prípade tých najzdravších stonkových rastlín.

Nie je to veľa práce?
Skúsení akvaristi pestujú zmes rastlín s nízkou údržbou (bez stonky) a rastlín s vysokou údržbou (stonky). Nádrž, ktorá je väčšinou naplnená stonkovými rastlinami, si vyžaduje veľa údržby!

udržiavanie vysadenej nádrže

Táto nádrž v galérii 2hr Aquarist funguje už viac ako rok. Tento tank používa APT Complete a APT Jazz .

Všetky stonkové rastliny boli niekoľkokrát v priebehu roka ostrihané a presadené. Rastlinné nádrže musia byť neustále omladzované orezávaním a opätovnou výsadbou, aby vyzerali v dobrej forme. Obohatenie substrátu cez APT Jazz znamená, že každý cyklus rastie, ako keby bol substrát ako nový. Nádrže môžu bežať v dobrej forme po mnoho rokov bez toho, aby vyžadovali úplné resetovanie pomocou týchto techník.

Prejdite sem a prečítajte si viac o tom, ako dlhodobo udržiavať aquasoil substrát

Prejdite sem a prečítajte si, ako orezávanie a opätovná výsadba pomáha riešiť problémy s riasami

 

Tento článok vyšiel na stránkach https://www.2hraquarist.com/ a bol preložený do slovenského jazyka