CPO Mini ráčik - Cambarellus patzcuarensis orange

 
Zväčšiť
 

CPO mini rak (ráčik), krásna ozdoba vášho rastlinného akvária. Veľkostne 4-5 cm, vyhovujú mu podmienky rastlinných akvárii.

Dostupnosť Skladom (11 ks)
€4,90 / ks    
Značka Aquascaperi
Kategória Raky
 

CPO Mini ráčik - Cambarellus patzcuarensis orange

Prečo mať v akváriu tohto mini ráčika?

CPO ráčik alebo Cambarellus patzcuarensis je sladkovodný mini rak, ktorý je ozdobou každého akvária. nenničí rastliny a ani nenapáda iné živočíchy v akváriu. Je nenápadný a občas sa rád schováva. Ryby a krevety napadne len v čase, keď sú choré alebo veľmi staré. Má skôr tendenciu čistiť akvárium od umretých rýb a kreviet.

Pre koho je tento ráčik určený?

CPO sa hodí do akého-koľvek rastlinného akvária, kde si rád určuje svoje teritórium. Rád hľadá skrýše a to najmä v čase kedy zhodí pancier. Toto sa deje väčšinou keď potreuje narásť a pancier mu je primalý. Rád sa ukazuje a chodí po dne akvária. Odporúčaná veľkosť akvária je minimálne 30 litrov na jeden ks, v prípade dobrých skrýš môžete mať v malom akváriu 2ks v páre.

 

Rozmnožovanie CPO

V akváriách je rozmnožovanie možné. Pri ideálnych podmienkach sa rozmnožuje aj niekoľko krát za rok, pričom odchov je zväčša ťažký. CPO vtedy potrebuje skýše pre malé raky, avšak aj tak sa to často krát nepodarí a mláďatá sa stanú potravou. Samička znesie vajíčka do cca 24 hodín od oplodnenia v počte 20-50ks. Následne ich nosí pod chvostom (ako kreveta) 14-30 dní. V tomto čase je náchylná na vyplašenie, pretože ak sa tak stane, zahadzuje vajíčka, z ktorých sa už nevyliahnu mláďatá.

Podmienky chovu

CPO ráčik je zväčša nenáročný druh, ktorému vyhovuje voda s tvrdosťou 8-10 dGH a pH od 6 do 8. Teplotne mu vyhovuje voda od 15-24 °C, ale prežije aj pri teplote do 27 °C, vtedy sa však skracuje jeho dožitie. Tak ako bolo spomenuté vyššie, má rád skrýše napr. z dutín v kameňoch alebo medzi listami. Ak sú v malých nádržiach 2 a viac ks vedú medzi sebou boje, ktoré spravidla končia stratou končatiny alebo klepeta. Tie neskôr dorastú. V niektorých prípadoch môžu tieto boje končiť smrťou slabšieho jedinca. Avšak pri dobrom a pravidelnom kŕmení su mierumilovní. V dospelosti dorastá do veľkosti 4-5 cm.

 

Čím kŕmiť Cambarellus patzcuarensis – CPO?

Je to všežravec, ale dáva prednosť živočíšnej potrave. Preto oblubuje nitenky, patentky alebo granule s obsahom živočíšnych zbytkov. Nepohrdne ani múčnym červom, rybiemu mäsu alebo malým slimákom (aj tými premnoženými vo vašom akváriu). Nevhodné je ich kŕmiť hovädzím masom alebo mäsom z iných suchozemských živočíchov.

Najlepšie skúsenosti máme s kŕmením granulami Hikari – Crab.

Výhody

Nevýhody

Krásny doplnok k živočíchom v rastlinnom akváriu

Pre skaláre a iné cichlidy je krmivom

Čistí akvárium od mŕtvych rýb a premnožených slimákov.

Potreba dokrmovať špeciálnymi krmivami alebo živým krmivom.

Dobre sa znáša so všetkými druhmi rýb a slimákov

Občas v dospelosti mení farbu na sivú alebo ztmavne.

 

 

Hmotnosť 0.3 kg

Buďte prvý, kto napíše príspevok k tejto položke.

Pridať komentár
Nevypĺňajte toto pole:

Buďte prvý, kto napíše príspevok k tejto položke.

Pridať hodnotenie
Nevypĺňajte toto pole: