Krab White Leg - Geosesarma / sp. vampire white leg

 
Novinka Zväčšiť
 
  • 1 z 6

Dajú sa celkom jednoducho uchovávať v paludáriách so statickými vodnými prvkami alebo v celkom prepracovaných paludáriách s aktívnymi vodnými prvkami a filtračnými zostavami.

Dostupnosť Skladom (5 ks)
Jednotková cena €8,99 / 1 ks
€8,99 / ks    
Značka Aquascaperi
Kategória Raky a Kraby
 

Pohlavie a množenie:

Rozmnožujú sa v sladkej vode a mláďa vynecháva larvárne štádium. Samičky znášajú pomerne veľké vajíčka (1 mm). Odchov mladých nie je problematický, avšak treba počítať s ich vzájomnou vnútrodruhovou agresivitou.

U samcov bývajú klepietka väčšie a mohutnejšie ako u samíc. U samíc bývajú klepietka väčšinou tenšie a menšie. Samice majú širšie a menej vykrojené brušné segmenty ako samci. V niektorých prípadoch je možné rozlíšiť pohlavie podľa tvaru týchto segmentov. U samíc je análny otvor širší a menej výrazný, zatiaľ čo u samcov býva úzky a výrazný.

Množenie Geosesarma krabov vo vašom paludáriu môže byť zaujímavou skúsenosťou, ale vyžaduje si starostlivé plánovanie a správne podmienky. Ak chcete množiť kraby, musíte mať samca a samičku. Uistite sa, že viete rozlíšiť medzi pohlaviami. Kraby potrebujú vhodné podmienky na párenie a rozmnožovanie. Zabezpečte dostatok úkrytov, mäkké substráty a stabilné parametre vody. Kraby potrebujú primerané kŕmenie a starostlivosť, aby sa cítili pohodlne a mali dostatok energie na množenie. Ak sa vaši krabi cítia pohodlne vo svojom prostredí, samci začnú preukazovať záujem o samice a môže dôjsť k páreniu. Dôkladne sledujte ich správanie. Tento proces môže vyžadovať trpezlivosť, pretože samice môžu byť veľmi selektívne pri výbere partnera. Samica nesie vajíčka až do vyliahnutia. Po vyliahnutí sa mláďatá musia starostlivo chrániť a zabezpečiť im primerané podmienky. Mláďatá potrebujú veľmi jemnú a opatrnú starostlivosť, aby sa vyhli predátorom a mali dostatok potravy a priestoru na rast. Je dôležité mať na pamäti, že množenie krabov môže byť náročné a vyžaduje si špecifické podmienky a starostlivosť. Pred začatím množenia si dôkladne zistite potreby a správanie vašich konkrétnych druhov krabov.

 

Odporúčaný chov:

Pre pár nám postačí nádrž o veľkosti asi 40 l, pre skupinku krabov 60 l a viac. Zariadime ho na pralesný spôsob, s množstvom rastlinstva, kôry (prírodný korok) s vyššou vrstvou zeminy a piesku (niekto používa aj lignocel). My odporúčame japonské substraty od Tropica, ktoré zabezpecia kvalitne osadenú nádrž rastlinami. Vodnú časť, s výškou hladiny aspoň 15 cm, možno priamo vložiť či aj vlepiť do nádrže, umiestniť do nej vodné rastlinstvo s možnosťou pohodlného výlezu na súš. Nezabudnúť na rôzne úkryty a časté rosenie. Nádrž nesmieme zabudnúť zakryť.

Geosesarmu je potrebné chovať so zemským aj vodným prvkom a percentá každého z nich sa pohybujú od 70/30% do 80/20%, pevniny a vody, v tomto poradí, a to je to, čo nazývame paludárium.

Geosesarma môžu byť spoločenské zvieratá, ale celková veľkosť skupiny môže a mala by byť upravená v závislosti od rozmerov nádrže. Bez ohľadu na celkový počet skupín, Geosesarma by mala byť vždy držaná v skupinách so sklonom k väčšiemu počtu samíc ako samcov. Napríklad skupina jedného samca a dvoch samíc by bola schopná koexistovať v minimálnej veľkosti nádrže 30cm x 30cm x 30cm. Geosesarma však vždy ocení viac priestoru, ak jej bude poskytnutý. Niektorým druhom sa nedarí dobre, ak nie sú ohradené priestory v súlade so špecifickými teritoriálnymi potrebami Geosesarmy a u niektorých druhov sa môže vyskytnúť viac zápasov ako u iných , ale priestor s rozmermi 60cm x 30cm x 30cm by v závislosti od druhu mohol pojať skupinu dvoch samcov a štyroch samíc. Väčšie skupiny môžu byť možné chovať vo väčších paludáriach.

Paludárium by malo byť dobre členité, doslova je idealne vytvoriť scenériu z prírody použitím prírodních materiálov, ktoré nájdete tu


Krmenie:

Nakrájanú zeleninu, rybie vločky/pelety Hikari a predovšetkým živú korisť článkonožcov konzumujú s chuťou.

Je to všežravec a preto mu možno ponúknuť široké spektrum potravy (lístie, potrava (i tabletovaná či mrazená) pre akváriové rybky, zelenina (tú ale prijímajú pomenej). Potravou pre kraby v prírode sú takmer všetky živé či mŕtve menšie živočíchy, červy, dážďovky, kôrovce, ulitníky, patentky, ryby či aj iné kraby. Potrava, ktorá vo vodnej časti klesne na dno zväčša je odmietaná. Zaujímavé je, že si potravu nehľadajú po celej ploche nádrže, ale sú zvyknuté na jej priame podávanie z ruky, pinzety. Je to spôsobené aj tým, že ak sa krabom na konkrétnom mieste zapáči a vyhovujú mu dané podmienky, len málokedy sa pohybuje a hľadá potravu na inom mieste nádrže.


Stručna charakteristika:

Veľkosť pri predaji: 2 - 3 cm
Teplota vody: 21 - 28°C
pH: 7 - 8
Tvrdosť: 7 - 20°dGH
Výskyt: Indonézia
Dĺžka života: 2 - 3 roky

Hmotnosť 0.2 kg

Buďte prvý, kto napíše príspevok k tejto položke.

Pridať komentár
Nevypĺňajte toto pole:

Buďte prvý, kto napíše príspevok k tejto položke.

Pridať hodnotenie
Nevypĺňajte toto pole: