CPO Mini ráčik - Cambarellus patzcuarensis orange

 
Novinka Zväčšiť
 
  • 1 z 5

CPO mini rak (ráčik), krásna ozdoba vášho rastlinného akvária. Veľkostne 4-5 cm, vyhovujú mu podmienky rastlinných akvárii.

Dostupnosť Skladom (29 ks)
€4,99 / ks    
Značka Aquascaperi
Kategória Raky a Kraby
 

Popis:

Tento rak je trpasličí druh raka, ktorý dorastá do veľkosti 4–5 cm. Veľkou výhodou je, že neničí rastliny a pri dostatočnom kŕmení nenapadá ani ostatných živočíchov v akváriu. Súžitie s inými rakmi sa neodporúča. Je veľmi vhodný na ozvláštnenie akvária pri chove menších rýb alebo kreviet. Má krásnu sýto oranžovú farbu, prípadne s hnedými pruhmi. Ryby a krevety napadne len v čase, keď sú choré alebo veľmi staré. Má skôr tendenciu čistiť akvárium od umretých rýb a kreviet.

 

Pohlavie:

Pri dobrých podmienkach sa pomerne jednoducho rozmnožuje. Samičky nosia od 20 do 50 vajíčok a niekoľko krát za sezónu. Po 15 až 30 dňoch sa z vajíčok liahnu malé ráčiky. Pre gravidné samičky a mláďatá sú úkryty tiež dôležité. CPO sa hodí do akého-koľvek rastlinného akvária, kde si rád určuje svoje teritórium. Rád hľadá skrýše a to najmä v čase kedy zhodí pancier. Toto sa deje väčšinou keď potreuje narásť a pancier mu je primalý. Rád sa ukazuje a chodí po dne akvária. Odporúčaná veľkosť akvária je minimálne 30 litrov na jeden ks, v prípade dobrých skrýš môžete mať v malom akváriu 2ks v páre. V akváriách je rozmnožovanie možné. Pri ideálnych podmienkach sa rozmnožuje aj niekoľko krát za rok, pričom odchov je zväčša ťažký. CPO vtedy potrebuje skýše pre malé raky, avšak aj tak sa to často krát nepodarí a mláďatá sa stanú potravou. Samička znesie vajíčka do cca 24 hodín od oplodnenia v počte 20-50ks. Následne ich nosí pod chvostom (ako kreveta) 14-30 dní. V tomto čase je náchylná na vyplašenie, pretože ak sa tak stane, zahadzuje vajíčka, z ktorých sa už nevyliahnu mláďatá.

 

Odporúčany chov:

CPO ráčik je zväčša nenáročný druh, ktorému vyhovuje voda s tvrdosťou 8-10 dGH a pH od 6 do 8. Teplotne mu vyhovuje voda od 15-24 °C, ale prežije aj pri teplote do 27 °C, vtedy sa však skracuje jeho dožitie. Tak ako bolo spomenuté vyššie, má rád skrýše napr. z dutín v kameňoch alebo medzi listami. Ak sú v malých nádržiach 2 a viac ks vedú medzi sebou boje, ktoré spravidla končia stratou končatiny alebo klepeta. Tie neskôr dorastú. V niektorých prípadoch môžu tieto boje končiť smrťou slabšieho jedinca. Avšak pri dobrom a pravidelnom kŕmení su mierumilovní. V dospelosti dorastá do veľkosti 4-5 cm. Mladé raky do 6 mesiacov, ale aj dospelé je potrebné kŕmiť živočíšnou stravou bohatou na bielkoviny (proteíny). Inak sú preň vhodné aj krmivá pre krevety, iné na dno klesajúce krmivá pre ryby, alebo existuje aj špecializované krmivo pre CPO. Potravu môžeš dopĺňať o sparenú zeleninu a minerály, ktoré si zvykne dopĺňať aj pojedaním ulít menších slimákov.

 

Krmivo

Je to všežravec, ale dáva prednosť živočíšnej potrave. Preto oblubuje nitenky, patentky alebo granule s obsahom živočíšnych zbytkov Hikari. Nepohrdne ani múčnym červom, rybiemu mäsu alebo malým slimákom (aj tými premnoženými vo vašom akváriu). Nevhodné je ich kŕmiť hovädzím masom alebo mäsom z iných suchozemských živočíchov.

 

Stručná charakteristika:

• Čeľaď: Cambaridae

• Vedecký názov: Cambarellus patzcuarensis

• Veľkosť pri predaji: od 3 - 4 cm

• Náročnosť chovu: nenáročný

• Vek: do 2 rokov

• Sfarbenie: Oranžová

• Správanie: pokojné, pri nedostatku potravy môže byť nebezpečný pre menších obyvateľov

• Odchov: náročnejší

• Krmivo: proteínové krmivá, na dno klesajúce krmivá pre krevety či ryby, zelenina

• Veľkosť nádrže: od 50 litrov

• Optimálna teplota vody: teplota 15 až 24 °C

• Požadované pH: 7,5 – 8,0

• Celková tvrdosť: GH 8 – 18

• Spolunažívanie: pokojné ryby, trpasličie a filtrujúce krevety, iné slimáky

 

Hmotnosť 0.01 kg

Buďte prvý, kto napíše príspevok k tejto položke.

Pridať komentár
Nevypĺňajte toto pole:

Buďte prvý, kto napíše príspevok k tejto položke.

Pridať hodnotenie
Nevypĺňajte toto pole: