APT Pure 300ml

 
Zväčšiť
 
  • 1 z 9

Komplexné a super koncentrované zloženie odstraňuje chlór + chloramíny a detoxikuje ťažké kovy, amoniak, dusitany a dusičnany.
Obsahuje upokojujúci extrakt z Aloe Vera.

Dávkujte 1ml na 60L pri bežnej výmene vody.
Dávkujte až 5-násobok odporúčanej dávky ako núdzový nástroj na detoxikáciu amoniaku.

300ml balenie s pumpičkou pre jednoduché dávkovanie.

Ošetruje 12 000 l.

Dostupnosť Skladom (4 ks)
€21,50 / ks    
Značka The 2HR Aquarist
Kategória Hnojivá a aditíva
 

Jednoduchou výmenou vody k lepším výsledkom
Jeden z najúčinnejších spôsobov, ako zlepšiť výkon nádrže, je tiež jedným z najjednoduchší: Pravidelná výmena vody.

Praktizuje sa v najväčších svetových akváriách a malo by sa vykonávať aj v tých najmenšej nádržiach. Aj keď nádrž vyzerá naturalisticky, nie je prirodzene sebestačná. Organický odpad (ktorý sa nedá zmerať pomocou testovacích súprav pre úplných nadšencov) sa hromadí a nie všetko sa dá spraviť biofiltrom nádrže.

rStep_1_remove_algae_triggersrStep_2_vacuum_and_drainrStep_3_condition_and_refill

Spúšťačom rias číslo 1 je rozklad organickej hmoty. Odstráňte všetky rozpadnuté listy. Stonkové rastliny vyžadujú opätovnú výsadbu po niekoľkonásobnom prerezaní. Na rozdiel od suchozemských tvrdých drevín sa staršie vodné stonky vo všeobecnosti časom zhoršujú. Odstráňte a zlikvidujte staré stonky a korene.

Namiesto jednoduchého vypúšťania vody použite pipetu alebo striekačku na jemné rozmiešanie nečistôt na povrchu rastlín a substrátu. Dávajte pozor, aby ste nepremiešali hlbšie vrstvy substrátu. Povysávajte nečistoty a zároveň vypustite približne 40 % vody z nádrže.

Pridajte komplexný 360 vodný kondicionér ATP Pure priamo do nádrže a doplňte vodu, pričom dávajte pozor, aby ste nerozvírili hlbšie vrstvy substrátu. Ak chováte citlivé živočíchy, pred pridaním upravenej vody do akvária premiešajte kondicionér vody v samostatnej nádobe.

 

2ppm_1440_800x40change_1440_800x

voda z vodovodu

pravidelná výmena vody

Priemyselné chlórovanie vody sa datuje do 90. rokov 19. storočia v Nemecku a Spojenom kráľovstve. Dnes väčšina mestskej vody z vodovodu obsahuje 0,2 až 2 ppm chlóru a chlóramínov (stabilnejšia forma chlóru). To je dostatočne vysoká hodnota na to, aby to zabilo choroby prenášané vodou, ale dostatočne nízke na ľudskú spotrebu. Táto úroveň je však dostatočná na to, aby poškodila ryby a zničila prospešné baktérie vo vašom akváriu.

Stojí za námahu pravidelne meniť ~ 40 % vody v nádrži. Minimálne mesačne pre pomaly rastúcu, plne vysadenú nádrž s miernym zaťažením rýb. Častejšie pre nádrže s vyšším bio zaťažením. Pravidelná výmena vody pomáha udržať riasy na uzde odstránením organického odpadu, ktorý nie je strávený mikrobiálnym pôsobením (a nemerateľný testovacími súpravami pre nadšencov). Keď sa pravidelne pridáva APT Pure, výrazne sa znižuje množstvo pre hlavné spúšťače rias, detritu a rozkladajúcej sa hmoty. Pomáha tiež odstraňovať spóry rias.

5_Threats_beig_1400x

5 Hrozieb

Okrem chlóru a chlóramínu môže voda z vodovodu obsahovať neočakávaný výskyt ťažkých kovov (napríklad medi zo starého potrubia), ktoré sú pre akvarijné živočíchy  nebezpečné. Voda z vodovodu môže obsahovať napr. aj amoniak. Častejšie sa však uvoľňuje v nádrži: keď rozvírime hnilobnú hmotu zahrabanú v substráte, keď dôjde k úhynu živočíchov alebo keď zlyhá biologický filtračný systém nádrže a dôjde k nárastu odpadových látok. Náhle skoky v amoniaku a dusitanoch (oxidovaná forma amoniaku) môžu uškodiť rastlinám alebo usmrtiť akvarijné živočíchy.

FAQ

MÔŽEM LEN VYMENIŤ VODU JEDNODUCHÝM SPÔSOBOM?

Samozrejme, ak máte na mysli len vypustenie nádrže a doplnenie. Nemení to spôsob, akým APT Pure funguje. Odporúčame vám meniť vodu spôsobom popísaným vyššie, pretože ak sa snažíte meniť len vodu, zistíme, že ak vynaložíte energiu na ďalšie kroky na vysávanie povrchových nečistôt, je to skutočný rozdiel v udržiavaní rias pod kontrolou. Určite si môžete vybrať spôsob, ktorý preferujete.

AKO POUŽÍVAM APT PURE?

Vo väčšine nádrží ju jednoducho pridajte do nádrže pred pridaním vody z vodovodu.

Ak chováte citlivejšie ryby alebo živočíchy, je najlepšie ju pred pridaním vody do nádrže zmiešať s vodou z vodovodu.

KOĽKO DÁVKOVAŤ?

Počas výmeny vody pridajte 1 ml na každých 60 l vody z vodovodu.

Na detoxikáciu amoniaku v nádrži pridajte až 5 ml na každých 60 l vody v nádrži.

ČO JE TO ZA VôŇU?

Zápach cesnaku alebo síry je úplne normálny. Pochádza z kombinácie zlúčenín, ktoré tvoria APT Pure.

AKÝ JE DÁTUM SPOTREBY?

Zlúčeniny v APT Pure sú mimoriadne stabilné. Orientačne odporúčame spotrebovať výrobok do 3 rokov od otvorenia.

MÔJ TEST NA AMONIAK UDÁVAL NEPÁRNY VÝSLEDOK?

Vzhľadom na spôsob, akým APT Pure viaže amoniak, väčšina testovacích súprav (súprav Nessler aj súprav na báze salicylátu) nebude fungovať správne. S najväčšou pravdepodobnosťou uvidíte zakalený hnedý výsledok, ktorý sa nezhoduje s poskytnutými vzorkami farieb.

OVPLYVNÍ APT PURE HNOJIVÁ ALEBO VÝŽIVU RASTLÍN?

APT Pure nespôsobuje, že dusičnany (alebo dusitany) zmiznú z nádrže. Viaže ich do formy, ktorá je pre akvarijné živočíchy neškodná, no rastlinami a baktériami stráviteľná. Takže pri bežnom používaní to neovplyvňuje hnojivá alebo konkrétnejšie dostupnosť živín pre príjem rastlín.

NAOZAJ POTREBUJEM POUŽÍVAŤ APT PURE?

Chlór (Cl2) je prítomný vo vode z vodovodu vo väčšine krajín. Používa sa na ničenie baktérií, vírusov a iných mikróbov vo verejných vodovodných systémoch. Táto chemikália však poškodzuje aj žiabre rýb a iných vodných živočíchov. Väčšina vody z vodovodu obsahuje 0,2 až 2 ppm (častíc na milión) chlóru. Dôležité je, že hladina chlóru a chlóramínu sa môže meniť podľa miesta a dennej doby. Takže aj keď vaša voda z vodovodu má dnes nulový obsah chlóru, neznamená to, že je vždy nulový.

ČO JE CHLORAMÍN?

Chloramín vykonáva rovnaké dezinfekčné funkcie ako chlór vo verejných vodovodných systémoch. Chloramín je stabilnejšia forma chlóru - vzniká naviazaním chlóru na amoniak alebo iné amíny. Väčšina prípravkov proti chlóru chlóramín rozkladá. Rozklad chloramínu ho však uvoľňuje z jeho amoniakálnej väzby, čo vedie k uvoľneniu amoniaku do vodného stĺpca. Preto je potrebné mať k dispozícii spojivo na báze amoniaku, aby sa zabránilo tomu, že prudký nárast amoniaku poškodí akvarijné živočíchy. Viazače čpavku typicky znižujú toxicitu čpavku tým, že ho viažu na väčšie zlúčeniny – ktoré sú potom strávené biologickým filtračným systémom nádrže. Nie všetky prípravky proti chlóru obsahujú spojivá čpavku – ak vaša voda z vodovodu obsahuje chloramín, dôrazne sa odporúča použiť prípravok proti chlóru, ktorý viaže aj čpavok.

MÔŽEM SVOJU VODU Z KOHÚTIKA NECHAŤ ODSTÁŤ A DOVOLIŤ CHLÓRU, ABY SA SÁM ROZPUSTIL?

Chlór sa sám rozptýli počas 24 až 48 hodín. Trvanie závisí od plochy povrchu príslušného vodného útvaru, či dochádza k obratu atď. Prevarenie vody približne hodinu môže urýchliť proces, ale nemusí to byť praktický prístup. Chloramín je oveľa stabilnejší a prirodzene sa nerozptyľuje. Aktívne uhlie odstraňuje chlór aj chóramín, ale na úplné odstránenie vyžaduje dobrý kontaktný čas.

 

Podobné produkty

Hmotnosť 0.5 kg

Buďte prvý, kto napíše príspevok k tejto položke.

Pridať komentár
Nevypĺňajte toto pole:

Buďte prvý, kto napíše príspevok k tejto položke.

Pridať hodnotenie
Nevypĺňajte toto pole: