Skalár duchový -Pterophyllum scalare / ghost

 
Novinka Zväčšiť
 
  • 1 z 4

Skalár duchový, je populárny druh sladkovodnej ryby v akváriu pre svoju elegantnú krásu a pokojnú povahu. Jeho charakteristickým rysom sú dlhé, stĺpikovité telo a nádherné, rozvetvené plutvy, ktoré dodávajú akváriu zvláštny šarm.

Dostupnosť Skladom (15 ks)
Jednotková cena €2,99 / 1 ks
€2,99 / ks    
Značka Aquascaperi
Kategória Skaláre
 

Popis:


Skalár duchový, je populárny druh sladkovodnej ryby v akváriu pre svoju elegantnú krásu a pokojnú povahu. Jeho charakteristickým rysom sú dlhé, stĺpikovité telo a nádherné, rozvetvené plutvy, ktoré dodávajú akváriu zvláštny šarm. Skalár duhový je známi pre svoju schopnosť vytvárať stabilné páry a úzke väzby s ostatnými rybami v akváriu. Svojím majestátnym vzhľadom a pokojnou povahou sú obľúbenou voľbou pre akvaristov všetkých skúseností.

 

Pohlavie a množenie:

Rozlišovanie pohlavia u skalárov môže byť trochu náročné, ale existujú niektoré znaky, na základe ktorých môžete pohlavie rozpoznať: Veľkosť a tvar tela: Samec skalára má obvykle väčšiu a širšiu postavu ako samica. Samice majú tendenciu mať telo menšie a väčšiu hrudnú plavúň. Samce majú väčšie a širšie plutvy ako samice, najmä dorzálnu (hrebeňovú) plutvu. Plutvy samcov sú tiež často ostrejšie a končia špičkou. U dospelých samcov sa môžu na análnom otvore objaviť jemné bielizeňové výbežky, ktoré sú známkou dospelého mužského pohlavia. Tieto papily sú väčšinou chýbajúce u samíc. Aj keď tieto znaky môžu pomôcť pri určovaní pohlavia skalárov, je to často zložité a spoľahlivosť týchto znakov môže byť rôzna. Najlepšie je pozorovať správanie a interakcie skalárov v akváriu a pozorovať ich dlhodobé vývojové znaky.

Rozmnožovanie skalárov môže byť fascinujúcim procesom, ale vyžaduje si určitú prípravu a starostlivosť. Tu je stručný postup: Vyberte si zdravé a silné jedince s vhodným pohlavím. Ideálne je mať viac samcov a samic a nechať ich spolu vo veľkom akváriu, aby si mohli vybrať svojho partnera. Zabezpečte optimálne podmienky v akváriu pre rozmnožovanie, vrátane teploty vody okolo 26-28 °C, mäkkej a kyslej vody a dostatku úkrytov a rastlín, kam môžu ryby klásť vajíčka a kde sa môžu larvy skrývať. Samica skalára kladie vajíčka na vhodných miestach vo vode, zatiaľ čo samec ich opelí. Po kladení sa samec a samica môžu striedavo strážiť a chrániť vajíčka. Vajíčka skalárov sa inkubujú vo vode až do vyliahnutia lariev. Počas tohto obdobia je dôležité udržiavať čistotu vody a chrániť vajíčka pred prípadnými predátormi. Po vyliahnutí larvy potrebujú osobitnú starostlivosť, vrátane vhodného kŕmenia (napr. planktónom) a ochrany pred ostatnými rybami v akváriu. Rozmnožovanie skalárov si vyžaduje určitú expertízu a starostlivosť, ale môže byť veľmi odmeňujúce sledovať proces od kladenia vajíčok až po vyliahnutie lariev.

 

Odporučaný chov:

Skalári sú pomerne populárne ryby v akváriu, ale vyžadujú určitú starostlivosť a vhodné podmienky pre úspešný chov. Tu je niekoľko odporúčaní pre chov skalárov: Skalári potrebujú dostatok miesta na plávanie, preto odporúčame aspoň 75 litrov akvária pre pár skalárov. Väčšie akváriá umožňujú väčšiu stabilitu vody a menej agresie medzi rybami. Skalári preferujú mäkkú a kyslú vodu s pH okolo 6,5 až 7,0 a teplotu medzi 26-28 °C. Dôležité je udržiavať dobrú kvalitu vody, pravidelnou výmenou a filtrovaním. Poskytnite skalárom dostatok úkrytov a rastlín v akváriu, aby sa mohli skryť a cítiť sa bezpečne. Krytie vysokými rastlinami a skalami môže tiež znížiť agresiu medzi jednotlivými rybami. Skalári sú pomerne mierumilovné ryby, ale môžu byť niekedy teritoriálni voči iným rybám s podobnou veľkosťou a tvarom. Vyhnite sa kombinácii s príliš malými alebo agresívnymi druhmi. Pravidelne sledujte zdravie svojich skalárov a vykonávajte potrebné údržbové práce, ako je čistenie akvária a testovanie vody na hodnoty pH a amoniaku. S primeranou starostlivosťou a podmienkami môžete mať krásne a zdravé skaláry, ktoré vám poskytnú dlhé hodiny pozorovania a potešenia z akvária.

 

Krmenie:

Skalári sú všežravé ryby, takže im ponúknite rôznorodú stravu, vrátane vločiek Perfect , granúl Scalare, mrazených a živých potravín ako červy a mrazené krevety.

 

Stručna charakteristika:

Pôvod: Južná Amerika, konkrétne povodie Amazonky, Brazília
Biotop: Amazónia
Dĺžka života: Až 10 rokov
Teplota vody: 24-28  °C
Veľkosť v dospelosti:  12-15 cm
Kŕmenie : Všežravec - preferuje živú potravu
Chov:  Odporúča sa správať hejno o 6 kusoch a viac v minimálne 200 litrovom akváriu.

Buďte prvý, kto napíše príspevok k tejto položke.

Pridať komentár
Nevypĺňajte toto pole:

Buďte prvý, kto napíše príspevok k tejto položke.

Pridať hodnotenie
Nevypĺňajte toto pole: